Oluklu Mukavva Terimleri

Bindirme : Kutularda kapat boylarının, en kenarı ortasında birleştirilerek, istenilen ölçüde birbiri üzerine taşımasıdır.

Boy Kapağı : Kutuda boy ölçüsünün uzantısı olan kapak.

Coating : Oluklu mukavva yüzeyinin; su, nem, yağ geçirgenliğine karsı direncini artırmak için çeşitli maddelerle kaplama işlemidir. Geçmişte mum(wax) cinsi malzeme kullanırken, bugün kağıdın tekrar kullanımını olumsuz etkilemeyen su bazlı ürünler kullanılmaktadır. Uygulama yeri oluklu makinesidir.

Dalga : Oluklara dik olan kesitte görülen ondüle, sekli nedeniyle dalga adıyla tanımlanır.

Dalga Boyu: Tek yüzlü veya oluklu mukavvada ondüle yapışma noktalarının arasındaki mesafedir.

Dalga Yüksekliği : Ondüle edilmiş fluting kağıdın oluşturduğu üst ve alt kemerler arasında kalan yüksekliktir.

Dar Yüz : Kutuda, en ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

Ekleme Kulağı : Oluklu mukavva levhayı, prizma haline getirmek için, dar ve geniş yüzü birleştiren, 25-40mm. eninde ve kutu yüksekliği boyundaki dar şerittir.

Emprenye : Oluklu mukavvaya dayanıklılık, neme direnç, yüksek istif mukavemeti kazandırmak amacı ile fluting kağıdına, parafin vb. malzeme emdirilme işlemidir. Oluklu makinesinde uygulanır.

En Kapağı : Kutuda en ölçüsünün uzantısı olan kapak.

Fermuar Bıçak : Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için kullanılan karşılıklı bıçaklardır. Kalıplı üretimde kullanılırlar.

Geniş Yüz : Kutuda, boy ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

Havalandırma Deliği : Oluklu mukavva kutuların içindeki ürünlerin havalanmasını sağlamak için, özel kalıplarla kesilmiş, genellikle daire seklindeki deliklerdir.

Kenar Iskartası : Ölçü doğruluğu sağlamak amacı ile slotterdan geçen levhanın kenarından kesilen parçadır.

Kulak Iskartası : Ekleme kulağının alt ve üst kısmından kesilen parçadır.

Laminasyonu : Ofset baskılı karton tabakaların, Laminasyonu makinelerinde tek yüzlü veya oluklu mukavva levha üzerine yapıştırılmasıdır.

Ofset Yarık: Özellikle otomatik dolumda, kutu kapaklarının kolay kapanması için, Bill merkez almayıp, genellikle iç kapaklara kaydırılan yarıklardır.

Oluk Yönü : FEFCO?ya göre iç taranmış bir üçgen ile ifade edilir. Oluklu makinesinde çalışma yönüne dik, kutu üretim makinelerinde ise çalışma yönüne paraleldir.

Oluklu Rili : Oluklu mukavva levhaya, kutu kapaklarının katlanabilmesi için, oluklu makinesinde atılan rillerdir. Daima oluklara dik gelirler.

Perforasyon : Oluklu mukavva levhanın istenilen yerden her iki yöne (iç-dış) kolaylıkla katlanabilmesi için, aynı hat üzerinde sadece belirli noktalarda kesilmesidir. Kalıplı üretimde kullanılır.

Preprinting : Oluklu mukavva kutularda istenen baskının, kullanılan liner kagıdına bobin olarak basılmasıdır. Olukludan çıkan levhar baskılı olarak çıkarlar.

Ril : Oluklu mukavva levhanın katlanabilmesi için, oluklu makinesinde, slotter?lerde veya kalıp bıçakları ile yapılan izlerdir. Matbaacılıkta pilyaj olarak adlandırılan bu sözcük, oluklu mukavva üreticilerince iz veya ril olarak ifade edilir.

Safiha : Oluklu makinesinde istenilen boyutlarda kesilmiş oluklu mukavva levhalara, sektörde çok eski bir terim olan safiha adı verilir.

Skip Feed : Oluklu mukavva levha boyu, slotter silindir çevresinden daha uzun olması halinde, makineden, silindirin iki turuna karşılık bir levha geçinerek ıskalama yapılmasıdır.

Slot Iskartası : Yarıkların içinden çıkan kırpıntıya denir.

Slotter Rili : Olukludan rillenerek çıkan levhalara, kutu yan yüzlerini olusturmak için slotterde atılan rillerdir. Oluklara paralel gelirler.

Slot-Yarık : Kutu kapaklarını olusturmak için, slotter rillerinin devamında açılan yarıklardır.

Tear Tape : Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için, oluklu makinesinde, levhanın istenilen noktasında/ noktalarında oluklara dik olarak yapıştırılan, 4-6 mm eninde polipropilen yırtma bahtıdır.

Tutamak : Oluklu mukavva kutuların taşınmasını kolaylaştırmak için genellikle kutu dar yüzlerinde yer alan, el girebilecek büyüklükte (30x90mm), özel kalıplarla tam veya yarım kesilmiş deliklerdir.

Ups-Ops-Twin Flute-Dual Arch : Oluklu mukavvaya dayanıklılık, yüksek istif muvameti kazandırmak amacı ile, tek fluting kagıdı yerine, düsük gramajlı iki kagıdın özel yaptırıcı ile birlestirildikten sonra ondüle edilerek kullanılmasıdır.

Uzatılmış Ekleme Kulağı : Yapıstırma kutularda, kulak açılmasını önlemek amacı ile ekleme kulagının oluklu rili üstüne tasacak (40mm.) sekilde uzatılması.

  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Sphagetti Kutusu
Narenciye Ambalajı
Çorap Kutusu
Sarmal Çikolata Kutusu
Kapaksız ve Çevreci Kahve Bardağı
Creative Product Package Design
Interesting packaging design
Makarna ambalajı
Goat Island Pepper Sauce
Bored Panda
Süt şişesi
Tümünü Göster »
Sembol 1

Ambalaj Sembolleri

Patlayıcı ürün içermektedir.
Başa Dön