Metal kutu malzemeleri

METAL KUTU ÜRETİMİNDE KULLANILAN MALZEMELER

Siyah Saç Levha (Black Plate): 
İşlenmemiş, düşük karbonlu, soğuk haddelenmiş, yüzeyi yağlı, çelik lev­ha. Yalnızca korozyon özelliği olmayan gıda dışı ürünler irin kullanılır. Bu tip saç levhalar CMQ olarak tanımlanır. 

Teneke (Kalaylı) Saç (Tin Plate):
Soğuk haddelenmiş, düşük karbonlu çelik levha olup her iki yüzeyi de çok ince bir kalay tabakası ile kaplanmış. Kalaylı saç, metal kutu yapı­mında en çok kullanılan malzemedir. Kalay ve çelik zehirsiz olduğun­dan kutulanacak bütün ürünler için kullanılır. Tipleri:

Tip L: Fosfor, silikon, bakır, nikel, krom ve molibden gibi arlık eleman­ların olası en düşük seviyeye indirildiği metal levha türüdür. Bu grad lev­ha, eğer (LT) olarak belirtiliyor ise; aşınmaya karşı direnci test edilmiş anlamını taşır. L tipi metal levhalar orta ya da kuvvetli asit özelliğine sa­hip elma suyu, çilek, erik, vişne, turşu vs. için kullanılır ve özellikle derin çekine yöntemiyle üretilen iki parçalı dikişsiz kutu üretimi için uygun­dur.

Tip MR: Düşük fosfor içeren melal levha türü olup doldukça az ışındırıcı korozyon etkisi olan kayısı, incir, şeftali vs. gibi gıda maddelerinin am­balajı olarak kullanılır.

Tip MC: Oldukça yüksek fosfor içeren ve mekanik dayanıklılığı fazla olan metal levha türüdür. Orta derecede aşındırıcı (korozyon) etkisi olan bezelye, mısır, et, balık, kurutulmuş çorba, donmuş gıda, nebati yağ, fındık vs. ambalajı için kullanılır.

TP M: Aşınma direncini arttırmak için I, MR ya da MC tipleri ile düzen­lenmiş nitrojenize çelik levha.

TFS Levha (Kalaysız Çelik):
Üzerine çok ince fosfat kromatik film, krom, krom oksit ya da alimlin yum kaplanmış soğuk haddelenmiş çelik levha. Kalay fiyatları artmaya başlandığında, TFS levhalar, kalaylı sac levhaya bir alternatif olarak düşünülmüştü, fakat birçok nedenden dolayı sac levhanın yerini beklendiği ölçüde alamamış. TFS'den üretilen kutuların iç tarafları daima laklanmalıdır, yan dikişler lehimlenmez, ancak krom kaplamının kazınmasıyla dikişlerin kaynaklanması mümkün olur. Bazı üreticiler ve kul­lanıcılar için TFS ilginç bir alternatiftir. Bazı kimyasal ürünlerin ka­pakları TFS'den üretiliyor.

2 CR Plate (İki Kez Soğuk Haddelenmiş Çelik Levha):
Bu tip levhalar iki kere haddelendiği için kalınlığı %25 - 50 arası azalır­ken dayanıklılığı artar. 2 CR tipi levhanın 3 ayrı sertlikte olanı mevcut. Bu dereceler aşağıdan yukarıya DR8, DR9, DR10'dur. 2 CR tipi levhala­rın kullanımı üreticiye daha gelişmiş üretim teknikleri uygulanmasını zorunlu kılar.

Galvenize ve Kurşun Kaplı Levha:
Çinko ve kurşun gibi toksik özelliğe sahip yüksek oranda ağır metaller içermeleri nedeniyle gıda maddesi ambalajı olarak kullanılmazlar, fa­kat kalay kaplı levhadan daha ucuza mal oldukları için gıda dışı ürün ambalajı olarak birçok uygulama alanı bulur.

Alüminyum:
İki temel alaşımı konserve kulu yapımında kullanılır. 3004 no'lu alaşım kutu gövdesi üretiminde kullanılır ve manganez ile oldukça düşük oran­da magnezyum içerir. Kutu alt ve üst kapağı için oldukça daha yumu­şak olan daha yüksek oranda magnezyum içeren 5182 no'lu alaşım kul­lanılır. Alüminyum zehirsiz hafif ve kolay şekillendirilir olduğundan mükemmel bir ambalaj malzemesidir. Alüminyum kullanımını üretim sırasında yüksek enerji kullanımı ve üretim teknolojisinin yalnız alü­minyuma uygulanması nedeniyle sınırlıdır. Alüminyum kutular uzun süreli üretimlerde ekonomiktir (bira ve gazlı içeceklerin ambalajında).

  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Sphagetti Kutusu
Narenciye Ambalajı
Çorap Kutusu
Sarmal Çikolata Kutusu
Kapaksız ve Çevreci Kahve Bardağı
Creative Product Package Design
Interesting packaging design
Makarna ambalajı
Goat Island Pepper Sauce
Bored Panda
Süt şişesi
Tümünü Göster »
Sembol 6

Ambalaj Sembolleri

Kağıt/karton malzemesinden imal edildiğini gösteren kod numaraları 20,21,22?39 ?dur.
Başa Dön