Çemberleme

Taşıma ambalajlarını kapatmak, desteklemek ya da istenmeyen kişiler tarafından açılmasını önlemek için metal ya da metal olmayan çember­lerle çemberleme yapılır. Bu çemberin dayanıklılığı gerilme dayanıklılığı cinsinden ifade edilir. Kesitleri farklı olan malzemelerin karşılaştırılması için kopma direncinden yararlanmak daha uygundur. Kopma direnci ge­rilme dayanıklılığı ile kesit alanının çarpımı ile ekle edilir. Plastik çem­berlerin kopma direnci ancak %40?tır.

Çemberler; ham madde, en, kalınlık yüzey işlenmesi ve rengine göre çok değişir. Karton kutular için en yaygın 13mm. eninde 0,5 ila 0,9 mm. arası kalınlığında PP çemberler kullanılır. Nylon, polyester ve çeşitli kopolimerlerden oluşan daha dirençli ancak biraz pahalı plastik çemberler de üretiliyor.

Gerilim altında tutulan plastik malzemeler, kendi özelliklerine göre zaman içinde esnekliğini kaybederler.

Metal olmayan çemberler ya ısıl olarak yapıştırılarak ya da toka ve klips­ler ile birbirine bağlanır. Isıl yapıştırma gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Me­tal çemberler ile kıvrılarak birbirine kenetlenir. En yerinin dayanıklılığı, normal olarak, çemberin dayanıklılığından daha düşüktür. Piyasada el ile yapılan çemberlemeden otomatik makine ile yapılan çemberlemeye kadar çeşitli alet ve gereçler bulunur.

Bugünlerde plastik çemberleme yaygın ise ile çelik çemberler daha ağır taşıma ambalajlar için kullanılıyor. Yaygın olarak kullanılan çemberler­de gerilme dayanıklılığı ortalama 550 MPA olanlar 13 - 19 mm. eninde (ısıl işlem uygulanmış çemberler), 25 - 32 ve 50 mm. eninde (sıcak had­delenmiş çemberler) ve yine yaygın olarak kullanılan çemberlerde geril­me dayanıklılığı ortalama 770 MPA olanla soğuk olarak haddelenmiş düşük karbonlu çelik çemberler en 13-22 mm'dir.

  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Sphagetti Kutusu
Narenciye Ambalajı
Çorap Kutusu
Sarmal Çikolata Kutusu
Kapaksız ve Çevreci Kahve Bardağı
Creative Product Package Design
Interesting packaging design
Makarna ambalajı
Goat Island Pepper Sauce
Bored Panda
Süt şişesi
Tümünü Göster »
Sembol 4

Ambalaj Sembolleri

Metal bir malzemeden imal edildiğini gösteren geri dönüşüm kod numaraları 40,41?49?dur.
Başa Dön