Gıda ambalajlarında migrasyon

Sezer KAPLAN

Sayın okuyucularımız ;

Ambalaj ile yakınen ilgilenen siz değerli  okuyucu ve uygulayıcılarımızın gıda ambalajlarındaki uygulama,problem ve çözümleri ile ilgili vermekte olduğumuz bilgilerimize bu sefer çok önemli bir konuyu dahil etmek istedik. Gıda ambalajlarında migrasyon konusu  gıda güvenliğini de yakınen ilgilendirdiği için ilginizi  çekecektir umudundayım... 

Gıda ambalajlarında migrasyon ;

Gıda ambalajının esas fonksiyonu gıdayı bulaşanlara karşı korumak olmakla birlikte, ambalaj maddesi doğru seçilmediği takdirde paketlenen gıdaya kimyasal maddeler

bulaşabilmektedir.

Ambalaj malzemesinden gıdaya kimyasal madde geçişi gıda güvenliği ve kalitesi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Gıda ambalajı ile gıda arasında meydana gelebilecek tepkimeleri engellemek ürün kalitesinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle gıda ambalajları , migrasyona izin vermeyecek yapıda olmalıdır. 

Paketleme işleminden sonra gıda ve gıda ambalajı arasında iki farklı olay gerçekleşmektedir.

1- Gıdada bulunan bileşenlerin ambalaja geçmesi: Bu bileşenlerin başında aroma ve yağ maddeleri gelmektedir.Bu bileşenlerin ambalaja geçmesi sonucu üründe istenilmeyen tat ve aroma meydana gelebilmektedir.

2-Ambalajdan gıdaya bazı maddelerin geçişi : Bu olaya migrasyon, migrasyon sonucu gıdaya geçen maddelere ise migrant adı verilmektedir.

 

Migrasyon, spesifik koşullar altında, kullanım ve depolama sırasında gıda ambalajından gıdaya kimyasalların kütle transferi olarak tanımlanabilir.

Ambalajdan gıdaya geçen bu maddeler tat ve aroma kayıplarına neden olduğu gibi önemli sağlık problemlerine de neden olabilmektedir.

Gıdanın üretim, dağıtım, satış ve tüketim aşamalarının her birinde kimyasal migrasyon olasılığının farkında olunmalı ve en aza indirilmesi sağlanmalıdır.

Gıdalar ambalaj içersinde uzun süre kalabildiğinden kimyasal geçiş kaynağı olarak en fazla ambalajlar görülmektedir. 

Bu noktada bazı teknik terimlere göz atmakta fayda bulunmaktadır ;

Toplam Migrasyon :Ambalaj maddesinden gıdaya geçen maddelerin toplam miktarıdır.

Spesifik Migrasyon: Ambalaj maddesinin bir ögesi olan bir veya daha fazla maddenin (monomerler vb.) gıda maddesine geçişini ifade  etmektedir.

Yapılacak analiz çalışmalarında ,ambalaj maddesi ve gıda arasındaki kimyasal migrasyon miktarını ve cinsi belirlenirken gıdayı simüle eden sıvı cinsinin doğru seçilmesine dikkat edilmelidir. 

Buraya kadar yapmış olduğumuz açıklamalarda sonra Migrasyona etki eden özelliklere de değinmemiz  gerekmektedir ;

*Gıda Maddesinin Özelliği: Gıda maddesinin içeriği ambalaj maddesinin içerdiği kimyasalların çözünürlüğünü etkilemektedir.

*Ortam Sıcaklığı: Gıda maddesi ile kimyasal bir maddenin etkileşimi, reaksiyona girmesi sıcaklık koşullarından etkilenmektedir. Ambalaj malzemeleri, uygun sıcaklık şartlarında kullanılmalı ve depolanmalıdır.

*Temas Eden Yüzey Alanı: Ambalaj maddesi ve gıda maddesinin temas alanı migrasyona etki etmektedir.

*Temas Süresi: Herbir ambalaj mataryeli işin gıda maddesini güvenli bir şekilde koruyabileceği farklı süreler vardır.

*Ambalaj Maddesinin Özelliği: Ambalaj maddesinin özelliği kütle transferine etki etmektedir. Ambalaj maddeleriin geçirgenlik özellikleri birbirlerinden farklılık göstermektedir. 

Plastik gıda maddelerinden gıdaya bulaşabilen migrantlar;

-Monomerler

-Katalizörler

-Çözücüler

-Katkı maddeleri

-Reaksiyon ürünleridir

Gıda maddesi ve gıda ambalajı arasında meydana gelen migrasyon sonucu,

-Ambalaj maddesinin gerekli özellikleri değişebilmekte,

-Gıda maddesinde kalite kaybı meydana gelebilmekte

-veya gıda maddesi bozulabilmektedir.

Bu nedenle ;

Gıda ambalajlarında migrasyon çok önemli olup, gıda maddesi için uygun ambalaj malzemesinin seçilmesine ve muhafaza şartlarına dikkat edilmelidir. 

Migrasyonu böylece özetledikten sonra , bir sonraki yazımızda  migrasyonu minimize eden ambalaj yapıları ile ilgili açıklamalı bir yazımızı da bu köşede bulabileceksiniz..

Başarı ve sağlık dileklerimizle…

Sezer Kaplan

Yazarın Son Yazıları

  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Sphagetti Kutusu
Narenciye Ambalajı
Çorap Kutusu
Sarmal Çikolata Kutusu
Kapaksız ve Çevreci Kahve Bardağı
Creative Product Package Design
Interesting packaging design
Makarna ambalajı
Goat Island Pepper Sauce
Bored Panda
Süt şişesi
Tümünü Göster »
Sembol 5

Ambalaj Sembolleri

Alevlenebilir ürün içermektedir.
Başa Dön