Oluklu Mukavva Terimleri

Bindirme : Kutularda kapat boylarının, en kenarı ortasında birleştirilerek, istenilen ölçüde birbiri üzerine taşımasıdır.

Boy Kapağı : Kutuda boy ölçüsünün uzantısı olan kapak.

Coating : Oluklu mukavva yüzeyinin; su, nem, yağ geçirgenliğine karsı direncini artırmak için çeşitli maddelerle kaplama işlemidir. Geçmişte mum(wax) cinsi malzeme kullanırken, bugün kağıdın tekrar kullanımını olumsuz etkilemeyen su bazlı ürünler kullanılmaktadır. Uygulama yeri oluklu makinesidir.

Dalga : Oluklara dik olan kesitte görülen ondüle, sekli nedeniyle dalga adıyla tanımlanır.

Dalga Boyu: Tek yüzlü veya oluklu mukavvada ondüle yapışma noktalarının arasındaki mesafedir.

Dalga Yüksekliği : Ondüle edilmiş fluting kağıdın oluşturduğu üst ve alt kemerler arasında kalan yüksekliktir.

Dar Yüz : Kutuda, en ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

Ekleme Kulağı : Oluklu mukavva levhayı, prizma haline getirmek için, dar ve geniş yüzü birleştiren, 25-40mm. eninde ve kutu yüksekliği boyundaki dar şerittir.

Emprenye : Oluklu mukavvaya dayanıklılık, neme direnç, yüksek istif mukavemeti kazandırmak amacı ile fluting kağıdına, parafin vb. malzeme emdirilme işlemidir. Oluklu makinesinde uygulanır.

En Kapağı : Kutuda en ölçüsünün uzantısı olan kapak.

Fermuar Bıçak : Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için kullanılan karşılıklı bıçaklardır. Kalıplı üretimde kullanılırlar.

Geniş Yüz : Kutuda, boy ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

Havalandırma Deliği : Oluklu mukavva kutuların içindeki ürünlerin havalanmasını sağlamak için, özel kalıplarla kesilmiş, genellikle daire seklindeki deliklerdir.

Kenar Iskartası : Ölçü doğruluğu sağlamak amacı ile slotterdan geçen levhanın kenarından kesilen parçadır.

Kulak Iskartası : Ekleme kulağının alt ve üst kısmından kesilen parçadır.

Laminasyonu : Ofset baskılı karton tabakaların, Laminasyonu makinelerinde tek yüzlü veya oluklu mukavva levha üzerine yapıştırılmasıdır.

Ofset Yarık: Özellikle otomatik dolumda, kutu kapaklarının kolay kapanması için, Bill merkez almayıp, genellikle iç kapaklara kaydırılan yarıklardır.

Oluk Yönü : FEFCO?ya göre iç taranmış bir üçgen ile ifade edilir. Oluklu makinesinde çalışma yönüne dik, kutu üretim makinelerinde ise çalışma yönüne paraleldir.

Oluklu Rili : Oluklu mukavva levhaya, kutu kapaklarının katlanabilmesi için, oluklu makinesinde atılan rillerdir. Daima oluklara dik gelirler.

Perforasyon : Oluklu mukavva levhanın istenilen yerden her iki yöne (iç-dış) kolaylıkla katlanabilmesi için, aynı hat üzerinde sadece belirli noktalarda kesilmesidir. Kalıplı üretimde kullanılır.

Preprinting : Oluklu mukavva kutularda istenen baskının, kullanılan liner kagıdına bobin olarak basılmasıdır. Olukludan çıkan levhar baskılı olarak çıkarlar.

Ril : Oluklu mukavva levhanın katlanabilmesi için, oluklu makinesinde, slotter?lerde veya kalıp bıçakları ile yapılan izlerdir. Matbaacılıkta pilyaj olarak adlandırılan bu sözcük, oluklu mukavva üreticilerince iz veya ril olarak ifade edilir.

Safiha : Oluklu makinesinde istenilen boyutlarda kesilmiş oluklu mukavva levhalara, sektörde çok eski bir terim olan safiha adı verilir.

Skip Feed : Oluklu mukavva levha boyu, slotter silindir çevresinden daha uzun olması halinde, makineden, silindirin iki turuna karşılık bir levha geçinerek ıskalama yapılmasıdır.

Slot Iskartası : Yarıkların içinden çıkan kırpıntıya denir.

Slotter Rili : Olukludan rillenerek çıkan levhalara, kutu yan yüzlerini olusturmak için slotterde atılan rillerdir. Oluklara paralel gelirler.

Slot-Yarık : Kutu kapaklarını olusturmak için, slotter rillerinin devamında açılan yarıklardır.

Tear Tape : Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için, oluklu makinesinde, levhanın istenilen noktasında/ noktalarında oluklara dik olarak yapıştırılan, 4-6 mm eninde polipropilen yırtma bahtıdır.

Tutamak : Oluklu mukavva kutuların taşınmasını kolaylaştırmak için genellikle kutu dar yüzlerinde yer alan, el girebilecek büyüklükte (30x90mm), özel kalıplarla tam veya yarım kesilmiş deliklerdir.

Ups-Ops-Twin Flute-Dual Arch : Oluklu mukavvaya dayanıklılık, yüksek istif muvameti kazandırmak amacı ile, tek fluting kagıdı yerine, düsük gramajlı iki kagıdın özel yaptırıcı ile birlestirildikten sonra ondüle edilerek kullanılmasıdır.

Uzatılmış Ekleme Kulağı : Yapıstırma kutularda, kulak açılmasını önlemek amacı ile ekleme kulagının oluklu rili üstüne tasacak (40mm.) sekilde uzatılması.

  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Kurabiye ambalajı
Süt şişesi
Bakliyat poşetleri
Espresso kahve ve bardağı
Kuru pasta paketi
Şekerleme paketi
Meyve suyu paketi
Soğan kutusu
Vodka şişesi
Zeytinyağı şişesi
Karamel kutusu
Tümünü Göster »
Sembol 5

Ambalaj Sembolleri

Alevlenebilir ürün içermektedir.
Başa Dön