İngiliz araştırmacılar bitki bazlı plastiklerin geri dönüşümü için yeni bir yöntem geliştirdi

Bath Üniversitesi ve Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacılar, düzenli depolama tesislerinde çürümelerine izin vermek yerine bitki bazlı plastikleri geri dönüştürmenin yeni bir yolunu geliştirdiler.

Yeni yöntem, plastikleri bileşen kimyasal moleküllerine dönüştürerek potansiyel olarak ürünlerin kaliteyi düşürmeden tekrar tekrar geri dönüştürülmesini sağlar.

Araştırmacılar, önceki yöntemlere kıyasla daha düşük sıcaklıklar ve daha çevre dostu katalizörler kullandılar.

Bath Üniversitesi sürdürülebilir ve dairesel teknolojiler merkezi profesörü Matthew Jones şunları söyledi: “Çoğu plastik şu anda mekanik yöntemlerle geri dönüştürülüyor, burada granüllere yontulur ve yeni bir şeye kalıplanmadan önce eritilir.

“Sorun şu ki, plastik eritme özelliklerini değiştiriyor ve kullanılabilecek ürün yelpazesini sınırlayan kaliteyi düşürüyor.

“Kimyasal geri dönüşüm yöntemimiz, plastik polimerleri kimyasal yapı taşlarına ayırarak bu sorunu aşar, böylece bakir plastik yapmak için tekrardan herhangi bir özellik kaybetmeden kullanılabilirler.”

Araştırmacılar, biyolojik olarak parçalanabilir gıda ambalajında ​​ve tek kullanımlık çatal ve bardaklarda kullandıkları nişasta veya bitkisel atıklardan geliştirilen bitki bazlı polilaktik asit (PLA) kullanarak yöntemi test ettiler.

Ekip ayrıca polietilen tereftalat (PET) geri dönüşümü için benzer bir işlemi denemeye başladı.

Bath Üniversitesi'nden Paul McKeown, “Plastik atık sorununa tek bir çözüm yok. Yaklaşım azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüşümün bir kombinasyonu olmalıdır.

“Kimyasal geri dönüşüm yöntemimiz karbonun süresiz olarak geri dönüştürülmesine izin verebilir, topraktan fosil yakıtlar şeklinde daha fazla kazmak ya da bir sera gazı olarak atmosfere salmak yerine dairesel bir ekonomi yaratabilir.”

Birmingham Üniversitesi'ndeki ortaklar şimdi daha büyük miktarlarda başlangıç ​​kimyasalları üretmek için sistemi büyütmek için çalışıyorlar.
  • FUAR TAKVİMİ

İlginç Tasarımlar / Interesting Designs

Creative Product Package Design
Interesting packaging design
Makarna ambalajı
Goat Island Pepper Sauce
Bored Panda
Süt şişesi
Bakliyat poşetleri
Espresso kahve ve bardağı
Kuru pasta paketi
Şekerleme paketi
Meyve suyu paketi
Tümünü Göster »
Sembol 5

Ambalaj Sembolleri

Alevlenebilir ürün içermektedir.
Başa Dön